Rutech - frezowanie CNC aluminiumRutech - frezowanie CNC aluminium

Artykuł Dodaj artykuł

Elektryku, miej prąd pod kontrolą!

Wiedza, spokój i odpowiednie narzędzia – tak wyposażony elektryk może podjąć się każdej pracy. O dwa pierwsze punkty z tego zestawu musi zadbać sam. A jakie instrumentarium zapewni mu bezpieczeństwo? Postanowiliśmy to precyzyjnie ustalić, korzystając z podpowiedzi eksperta.

Lange Łukaszuk logo

Wiedza, spokój i odpowiednie narzędzia – tak wyposażony elektryk może podjąć się każdej pracy. O dwa pierwsze punkty z tego zestawu musi zadbać sam. A jakie instrumentarium zapewni mu bezpieczeństwo? Postanowiliśmy to precyzyjnie ustalić, korzystając z podpowiedzi eksperta.

Ci, którzy w pracy mają do czynienia z prądem, wiedzą, że tu nie ma miejsca na pomyłki. Żeby ich uniknąć, trzeba sięgać jedynie po te narzędzia, które gwarantują maksymalny poziom bezpieczeństwa. Co o tym decyduje?

Norma prawdę Ci powie

Zanim zdecydujemy się na kupno narzędzi, które będą nam służyły w codziennej pracy, warto się im dokładnie przyjrzeć. Wszystkie znaki na opakowaniu i samym narzędziu są znaczące i ważne.

Informacja o DIN ISO 9001 czy VDE-DIN EN 60900 mówi, że narzędzia powstają zgodnie z najwyższymi standardami produkcji obowiązującymi w Europie i są zgodne z obowiązującymi normami związanymi z BHP. W omawianym przypadku mogą więc służyć tam, gdzie mamy do czynienia z prądem przemiennym o napięciu do 1000 V i prądem stałym o napięciu do 1500 V – ale uwaga, nie zmienia to znanego fachowcom faktu, że nie wolno pracować na urządzeniach pod napięciem.

– Przede wszystkim każde z narzędzi niezbędnych elektrykowi (kombinerki, szczypce, obcinaczki, wkrętaki czy ściągacze izolacji) jest odpowiednio izolowane. O tym, czy nadaje się do pracy w miejscach, gdzie mamy do czynienia z prądem, świadczy znaczek VDE – wyjaśnia Michał Ostrowski, menadżer produktu w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych. – VDE to skrót nazwy niemieckiego instytutu, który zajmuje się testowaniem i certyfikowaniem wyrobów elektrycznych i elektronicznych. Widząc go, wiemy, że produkt został starannie przebadany pod względem elektrycznym – dodaje.

W praktyce to oznacza, że zbadana została odporność konkretnego przedmiotu na niskie temperatury, nacisk, uderzenia, działanie ognia, a także jego właściwości izolacyjne.

Tylko najlepsze materiały

Warto też zadbać o to, by do zestawu profesjonalnych narzędzi elektryka trafiały jedynie te wykonane z najlepszych materiałów. – Wyszczerbiony wkrętak czy uszkodzone kombinerki mogą doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku – ostrzega Michał Ostrowski z Lange Łukaszuk. – Najlepiej, by części metalowe były wykonane z wysokogatunkowej, odpowiednio hartowanej, odpornej na wyszczerbienie stali – podpowiada.

Topowe produkty zawsze są odpowiednio oznaczone, więc bez problemów sprawdzimy ich parametry użytkowe. Gwarancję jakości daje użycie stali chromowo-wanadowo-molibdenowej, czyli (skróty: Cr, V i Mo w różnych wariantach, bo każda znacząca firma ma zwykle opatentowaną własną technologię).

Ergonomia zapewni wygodę

To słowo bardzo modne w ostatnich latach, ale też niezmiernie ważne – szczególnie, gdy chodzi o bezpieczeństwo pracy elektryków. Dlaczego ergonomia narzędzia jest tak istotna? – Narzędzie, którego rękojeść została wyprofilowana tak, by idealnie leżało w dłoni, nie wyśliźnie się z niej. Takie dopasowanie ma też inną, wielką zaletę: przenosi maksymalną siłę przy minimalnym wysiłku. To doceni każdy, kto jedną czynność musi powtórzyć w wielokrotnie, np. w krótkim czasie dokręcić wiele śrub – tłumaczy ekspert z Lange Łukaszuk. Dlatego najpoważniejsi gracze na rynku profesjonalnych narzędzi również temu poświęcają wiele uwagi.

Ale przymiotnik „ergonomiczny” powinien również charakteryzować części metalowe narzędzi – odpowiednio wyprofilowane ostrze wkrętaka, szczęki kombinerek czy szczypiec albo elementy obcinaczek i ściągaczy izolacji mają bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy.

Narzędzia NWS VDE

Narzędzia NWS VDE LŁ Lange Łukaszuk

Profesjonalna linia narzędzi renomowanej niemieckiej firmy NWS (np. kombinerki, obcinaczki boczne, szczypce płaskie) zapewnia wszystko, co niezbędne do komfortowej pracy:

 • Każde jest wykonane zgodnie z obowiązującymi normami.
 • Nadają się do różnorodnych prac.
 • Do ich produkcji zastosowano stal najwyższej jakości.
 • Rękojeść jest niezwykle trwała i ergonomiczna.
 • Producent daje na nie 5 lat gwarancji.
 • Wszystkie są izolowane do 1000 V.

Wkrętaki Felo Ergonic VDE

Wkrętaki Felo Ergonic VDE LŁ Lange Łukaszuk

To unikalne narzędzia zgodne z normą EN 60900.

Producent zadbał o wyposażenie ich w cechy, dzięki którym praca elektryka staje się bezpieczniejsza:

 • Klingi są wykonane z doskonałej, wytrzymałej stali chromowo-wanadowo-molibdenowej.
 • Wielka precyzja wykonania i trwałość końcówek.
 • Ergonomiczna rękojeść (dopasowująca się do kształtu dłoni użytkownika) umożliwia pewny chwyt i minimalny wysiłek w celu uzyskania maksymalnego efektu.
 • Wszystkie wkrętaki tej serii mają certyfikat bezpieczeństwa GS i są izolowane do 1000 V.
 • Asymetryczny kołnierz rękojeści zapobiega toczeniu się narzędzia po nawierzchni, na której je położymy.
 • Poprzeczny otwór w rękojeści pozwala wygodnie zawiesić narzędzie albo użyć dźwigni, która ułatwi dokręcenie bądź odkręcenie śruby.
 • Gwarancja: 15 lat.

Artykuł został dodany przez firmę

LŁ Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. K.

Reprezentujemy w Polsce marki o światowej renomie z branż elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej. Wprowadzamy produkty wysokiej klasy i innowacyjne.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły