Artykuł Dodaj artykuł

Obróbka CNC. Co warto o niej wiedzieć?

To nowoczesna metoda obróbki materiałów, która znalazła zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji grubych elementów i skomplikowanych części maszyn rolniczych, w przemyśle lotniczym, a także w motoryzacji.

To nowoczesna metoda obróbki materiałów, która znalazła zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji grubych elementów i skomplikowanych części maszyn rolniczych, w przemyśle lotniczym, a także w motoryzacji. 

Obróbka CNC. Co warto o niej wiedzieć?

Oto kilka ciekawych i przydatnych informacji na temat metody CNC.

Jakie są jej zalety? Do czego można ją wykorzystać? Jak wybrać odpowiedniego wykonawcę?

 
Skrót CNC oznacza z angielskiego Computerized Numerical Control. W dużym uproszczeniu polega na zarządzaniu skomplikowanymi maszynami za pomocą mikrokomputera. Zazwyczaj są to systemy wykorzystywane przy obróbce materiałów, czyli do obsługi tokarek, elektrodrążarek i frezarek. Początek powstania tej metody przypada na lata 40 w USA. Z czasem ewoluowała, rozwinęła się i dzisiaj nikt nie wyobraża sobie powrotu do ręcznego wycinania i skrawania materiałów takich jak metal czy drewno. Frezowanie i toczenie CNC mają zdecydowaną przewagę nad tradycyjnymi sposobami. Ich główną zaletą jest możliwość wytwarzania idealnie powtarzalnych, dokładnych i pozbawionych wad elementów.
 

Nietrudno się domyślić, że ma to ogromne znaczenie w wytwarzaniu nowoczesnych, skomplikowanych maszyn i przedmiotów. CNC pozwala na produkcję części na masową skalę, z niemal zerową stratą materiału wykorzystywanego do obróbki. Nie ma tutaj miejsca na błędy i niedociągnięcia, ponieważ wszystko jest sterowane za pomocą specjalnego systemu. Kolejny, ważny plus tej metody to ogromna oszczędność czasu. Wszystko odbywa się zdecydowanie szybciej i sprawniej niż w przypadku wykonywania tej samej czynności przy pomocy ludzkich rąk. Z CNC bez problemu zajmiemy się także obróbką materiałów o płaskiej powierzchni, przez co wykorzystuje się ją również w przemyśle medycznym i spożywczym.

Jak wybrać odpowiednią firmę do obróbki CNC?

Decydując się na skorzystanie z tego nowoczesnego sposobu, musimy wybrać odpowiednią firmę. Chociaż większość tego procesu jest obsługiwana przez maszynę, to jednak w trakcie obróbki należy dokładnie sprawdzać i kontrolować postępy, aby na bieżąco eliminować ryzyko wystąpienia błędów. Do tego potrzebni są oczywiście dobrze wyszkoleni pracownicy. Drugą kwestią jest innowacyjność i jakość używanego sprzętu. Im lepszy, tym większa gwarancja uzyskania idealnie powtarzalnych części, do tego w zdecydowanie krótszym czasie. Szukając firmy, która wykona dla nas np. cięcie laserem w Krakowie lub innym dużym mieście, gdzie mamy ogromny wybór, warto celować w te posiadające szeroką ofertę.

Przykładowo, wybierając małopolskie przedsiębiorstwo Valor CNC, możemy skorzystać z kompleksowych usług wymagających obróbki cięcia laserowego, cięcia wodą, gięcia, wiercenia, toczenia, szlifowania, a także malowania. Wszystko to jest wspomagane komputerowo. Przy wyborze odpowiedniego wykonawcy zwróćmy uwagę także na posiadane certyfikaty. Ostatnim ważnym elementem będzie oczywiście cena. Ma ona szczególne znaczenie w sytuacji, gdy zależy nam na masowej produkcji elementów. Wtedy liczy się zarówno końcowy koszt, jak i możliwości sprzętowe – im większy i nowocześniejszy park maszynowy, tym większa szansa na dokładne i ekspresowe wykonanie naszego zlecenia.

Podobne artykuły