Artykuł Dodaj artykuł

Jak działa technologia CNC?

W czasach, w których inżynierzy budowali pierwsze maszyny przemysłowe, każdemu z nich towarzyszyła jedna myśl: jak zbudować coś, co chociaż w minimalnym stopniu przyspieszy długotrwały proces produkcji? Tak powstawały wynalazki takie, jak chociażby silnik parowy!

Jak działa technologia CNC?W czasach, w których inżynierzy budowali pierwsze maszyny przemysłowe, każdemu z nich towarzyszyła jedna myśl: jak zbudować coś, co chociaż w minimalnym stopniu przyspieszy długotrwały proces produkcji? Tak powstawały wynalazki takie, jak chociażby silnik parowy! Gdyby teraz te same osoby mogły zobaczyć, na co pozwala dzisiejsza technologia.

Dzięki sterowaniu numerycznemu w maszynach, takich jak frezarka CNC, możliwa jest produkcja wieloseryjna w stopniu takim, który nie mógłby się śnić tamtejszym uczonym nawet w najśmielszych snach.

Dzisiaj jest to wszech obowiązujący standard i nie sposób jest wyobrazić sobie współczesnej fabryki, bez zastosowań technologii CNC. Nie będzie to żadną przesadą, jeżeli powiemy, że jest to jeden z najbardziej rewolucyjnych wynalazków w historii przemysłu!

Jak działa technologia CNC?

Na samym początku warto wytłumaczyć, co kryje się pod tajemniczym skrótem CNC. Jego pełne rozwinięcie to Computerized Numerical Control. Oznacza to, że dana maszyna w swojej pracy używa tzw. kodów sterujących, które generowane są przez programy do grafiki trójwymiarowej. Czym charakteryzują się takie obrabiarki numeryczne? Możemy wyróżnić kilka charakterystycznych elementów budowy takiego urządzenia.

Pierwszy z nich, zarazem najważniejszy, to nośnik danych. Jest to urządzenie wejściowe, które może przyjmować, postać dyskietki, karty, taśmy i tym podobnych. Zawiera on informacje sterujące i bez niego nie jest możliwe prawidłowe działanie maszyny. Aby zamieszczone tam dane zostały poprawnie odczytane, potrzebny jest przetwornik. Dzięki niemu instrukcje są przetwarzane na sygnały w taki sposób, aby poprawnie zinterpretowane przez napędy obrabiarki. Każdym poszczególnym napędem operują osi przesuwu i wrzeciona.

Jak działa technologia CNC?

Technologia obrabiarek numerycznych CNC rozwija się w zastraszającym tempie. Rozwój cyfrowy układów sterujących, zwłaszcza w elemencie miniaturyzacji, to stale rozwijająca się gałąź przemysłu. Nie powinniśmy usilnie trzymać się tego, co wykorzystywaliśmy lata temu. Dziś wszystko może być znacznie prostsze w realizacji i stawiając na pracę maszyn ze sterowaniem numerycznym, możemy zwiększyć efektywność naszej produkcji przy zminimalizowaniu strat, które były nie do uniknięcia bez niej. Jest to zdecydowanie najbliższa droga do osiągnięcia perfekcji w fabrycznej codzienności.

Źródło zdjęć: http://www.fanuc.eu/pl/pl

Podobne artykuły