Artykuł Dodaj artykuł

Wyższy poziom

Ogromny postęp w technologii modułowych frezów trzpieniowych z węglików spiekanych osiągnięty dzięki zastosowaniu złączy DUO-LOCK 

Ogromny postęp w technologii modułowych frezów trzpieniowych z węglików spiekanych osiągnięty dzięki zastosowaniu złączy DUO-LOCK Frezy modułowe ze złączami.

DUO-LOCK Frezy modułowe ze złączami

DUO-LOCK pasują do szerokiej gamy uchwytów narzędziowych i adapterów, w tym do platformy KM4X

W 2014 roku firmy Kennametal i Haimer nawiązały współpracę technologiczną mającą na celu opracowanie modułowego systemu narzędzi skrawających. Od tego czasu intensywnie opracowywano, testowano i rozwijano system DUO-LOCK, mający stać się «najbardziej sztywnym i precyzyjnym systemem połączeniowym dostępnym na rynku.»

Rzeczywistość wygląda nawet lepiej. Zdaniem Thilo Muellera, managera z działu  monolitycznych frezów z węglików z firmy Kennametal, DUO-LOCK jest jedynym systemem frezów modułowych zapewniającym parametry porównywalne z  monolitycznymi frezami z węglików, oraz ponad dwukrotnie lepsze od najbliższego rozwiązania konkurencyjnego. Umożliwia on wykonywanie rowków pełnej szerokości o głębokości 1xd równej średnicy freza oraz obróbkę powierzchni bocznych na szerokość do 50% średnicy frezu przy głębokości równej 150% jego średnicy, nawet w stali nierdzewnej, tytanie i innych wysokotemperaturowych stopach lotniczych.

Mueller mówi, że jest pod wrażeniem zarówno parametrów technicznych, jak również szerokiej oferty pierwszej partii nowych narzędzi. »Możemy wstępnie zaoferować ponad 400 typów produktów, a na początku przyszłego roku zaprezentujemy wiele kolejnych,» powiedział. »Nasza oferta obejmuje frezy o najpopularniejszych wymiarach calowych i metrycznych, jak również szeroką gamę adapterów, zintegrowanych trzpieni z uchwytem oraz przedłużek.»

Wiele z tych przedłużek wyposażono w opracowaną przez firmę Haimer technologię Safe-Lock, czyli bezpieczny mechanizm zatrzaskowy eliminujący ryzyko wysunięcia się freza czy też jego przemieszczania się w aplikacjach wysokowydajnego skrawania. Są też dostępne trzpienie stożkowe HSK, CAT, BT i podobne.

Jedną z cech czyniących system DUO-LOCK unikalnym jest konstrukcja inteligentnego gwintu. Korzystając z narzędzi projektowych FEA, firma Kennametal zoptymalizowała połączenie tak, aby wyeliminować jakąkolwiek możliwość awarii freza, nawet przy dużych obciążeniach. W rezultacie tego, jak twierdzi Mueller, DUO-LOCK wytrzymuje większy o 25% moment obrotowy od najbliższego odpowiednika, pozwalając na uzyskanie wyższego posuwu i większej osiowej głębokości frezowania, zawłaszcza w aplikacjach frezowania przy dużym wysięgu narzędzia.

Geometria narzędzi cięcia jest również unikalna, co wynika z zastosowania zmodyfikowanych frezów HARVI z asymetrycznymi rowkami. Eliminuje to drgania harmoniczne, ogranicza drżenie freza i zapewnia większą o co najmniej 20% obciążalność w porównaniu z monolitycznymi frezami z węglika. Frezy HARVI II 5 ostrzowe również zostały zmodyfikowane: zastosowano w nich spiralę o zmiennym kącie nachylenia umożliwiającą wykonywanie głębokiego frezowania  w tytanie. Szlifowanie z całkowitym zatoczeniem pow.przyłożenia we frezach HARVI III, prowadzi do zapewnienia doskonałych właściwości przy obróbce tytanu i innych stopów wysokotemperaturowych z pewnością spełni wymogi klientów poszukujących również większych wersji modułowych. Dostępne są też wykonania z różnych  gatunków węglika, w tym KCSM15 i KCPM15 z rodziny Beyond, czyniąc DUO-LOCK znakomitym rozwiązaniem dla wszelkiego typu zastosowań, od obróbki zgrubnej po precyzyjne wykończenie. »Ze względu na bardzo małe bicie, niektórzy z naszych klientów wykorzystują te frezy również do obróbki wykańczającej,» mówi Mueller.

 

Montaż jest łatwy: wystarczy wyczyścić wkładkę i gniazdo DUO-LOCK, wsunąć je do adaptera (uwaga na ostre krawędzie!) i dokręć. To wszystko. Ponieważ system DUO-LOCK pracuje z wyższymi parametrami obróbki od systemów konkurencyjnych,  montaż potrzebuje też wyższych momentów mocowania. Zastosowana w systemie DUO-LOCK powierzchnia pozycjonująca typu podwójny stożek zapewnia powtarzalność mocowania w osi Z wynoszącą 10 μm (0,0004 cala) lub lepszą oraz powtarzalność między różnymi frezami rzędu 50 μm (0,002 cala), co eliminuje konieczność przeprowadzania wstępnej regulacji. Dodatkowa powierzchnia  bazowa na podstawie freza oraz zastosowanie dwóch powierzchni kontaktowych jak w systemach KM i KM4X zmniejsza bicie promieniowe do mniej niż 5 μm (0,0002 cala), co znacznie redukuje zużycie krawędzi skrawających. Gdy frez się stępi, wystarczy zapakować go w Kennametal Blue Box i wysłać do któregoś z dostępnych na całym świecie oddziałów firmy zajmujących się regeneracją narzędzi.

Zmienny kąt nachylenia spirali, nierównomierny rozkład rowków i najsilniejsze mocowanie wśród systemów frezów modułowych czynią system DUO-LOCK niezwykle przydatnym w każdym warsztacie
Zmienny kąt nachylenia spirali, nierównomierny rozkład rowków i najsilniejsze mocowanie wśród systemów frezów modułowych czynią system DUO-LOCK niezwykle przydatnym w każdym warsztacie

Rezultatem jest sztywne i wysoce precyzyjne narzędzie do obróbki, charakteryzujące się krótkim czasem ustawiania, łatwą wymianą końcówki skrawającej, parametrami frezowania zbliżonymi do parametrów oferowanych przez  monolityczne frezy z węglika oraz dużą sztywnością, pozwalającą na usunięcie większej objętości metalu w krótszym czasie niż podobne  rozwiązania systemów modułowych konkurencji. »Jesteśmy dumni z naszego projektu złącza DUO-LOCK,» powiedział Mueller. »Nadaje się ono doskonale do wielu zastosowań.»

Jeśli jesteś gotowy na zastąpienie  monolitycznych frezów z węglika alternatywnym, tańszym rozwiązaniem zapewniającym krótki czas ustawiania, dużą dokładność obróbki i zdolność do usuwania dużych objętości metalu w bardzo krótkim czasie, trzymaj się mocno: Kennametal przeniesie cię na wyższy poziom technologii frezowania.

Podobne artykuły