Artykuł Dodaj artykuł

Nowa wersja zacisku wrzeciona pomaga w skróceniu czasu przygotowawczego

Szybka wymiana narzędzi modułowych stanowi prostą metodę pozwalającą na zwiększenie produktywności, skrócenie czasu przygotowawczego oraz generalnie na zwiększenie zysków zarówno w warsztatach, jak i dużych firmach produkcyjnych. 

Szybka wymiana narzędzi modułowych stanowi prostą metodę pozwalającą na zwiększenie produktywności, skrócenie czasu przygotowawczego oraz generalnie na zwiększenie zysków zarówno w warsztatach, jak i dużych firmach produkcyjnych.

Nowa wersja zacisku wrzeciona

System KM zaprojektowany przez firmę Kennametal (Latrobe, PA) oferuje najlepsze właściwości w tym zakresie już od ponad trzech dekad. Jest dobrze znany w przemyśle z dużej siły zacisku i bardzo dobrej precyzji i powtarzalności uzyskiwanej zarówno w narzędziach obrotowych , jak i tokarskich.

Moment zginający w systemie KM4X jest znacznie większy niż w przypadku jakiegokolwiek interfejsu narzędziowego dostępnego obecnie na rynku, przewyższając nawet własny system KM firmy Kennametal

Nowa wersja zacisku wrzeciona KennametalKiedy więc gigant lotniczy Boeing złożył w Kennametal zamówienie na złącze wrzeciona dla ciężkiej obróbki o parametrach przewyższających tradycyjne adaptery typu CAT i BT, inżynierowie oprzyrządowania od razu pomyśleli o tej właśnie, znanej i sprawdzonej platformie. W rezultacie powstało 100-milimetrowe złącze wrzeciona z 4-kulkowym systmem zaciagu zamiast standardowych dwóch, zapewniające większą o 40% siłę zacisku od systemu KM przy porównywalnych wymiarach.

To było 15 lat temu. System KM sprawdza się znakomicie i w 2008 roku został zaadaptowany przez ISO (International Organization for Standardization) jako standard ISO 26622. Oryginalny projekt, powstały z inspiracji Boeinga otrzymał nową nazwę i jest od kilku lat znany na rynku jako KM4X100, stanowiąc popularną platformę wrzeciona wśród takich producentów maszyn, jak Fives Group, Mitsui Seiki, Stama i innych, a także warsztatów poszukujących konstrukcji o dużej sztywności, znajdującej zastosowanie w trudnych warunkach obróbki.

Popularność tego rozwiązania stale rośnie. Firma Kennametal zaprezentowała jego 63-milimetrową odmianę adresowaną dla szerszego zakresu obrabiarek.

»Podobnie, jak w przypadku Boeinga, podjęliśmy wyzwanie mające na celu ulepszenie tej i tak już doskonałej konstrukcji,» powiedział Bill Redman, globalny menadżer produktu z oddziału narzędziowego firmy Kennametal. »Siła zacisku, sztywność konstrukcji i dopuszczalna prędkość obrotowa KM4X63 są znacznie większe niż w przypadku jakiegokolwiek innego, stosowanego obecnie połączenia.»

 


Redman oraz inni członkowie kadry zarządzającej i inżynieryjnej nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Poprosili ostatnio producentów maszyn o opinię na temat wstępnej oferty produktowej KM4X. Na tej podstawie oferta będzie poszerzana. Obecnie dostępne są uchwyty do mocowania skurczowego, oprawki hydrauliczne HydroForce, uchwyty z tuleją zaciskową TG i ER oraz różnego rodzaju połączenia, zaciski i adaptery modułowe.

»Do końca 2016 roku mamy zamiar uzupełnić ofertę o około 30 nowych produktów z których większość będzie dostosowana do rozmiaru od 80 mm do 200 mm, a także noży tokarskich,» powiedział Redman. »Zauważyliśmy, że ze względu na bardzo dużą sztywność KM4X umożliwia znacznie zwiększenie długości narzędzi. Oznacza to dla naszych klientów możliwość zwiększenia zasięgu obróbki bez konieczności nabywania specjalistycznych narzędzi, co ma duże znaczenie zwłaszcza przy obróbce 5-osiowej - mogą oni po prostu założyć narzędzie o wymaganej długości, zarówno przy obróbce z narzędziami obrotowymi, jak i statycznymi. Jesteśmy niezwykle zadowoleni z tej cechy.»

Jednym z przykładów jest wytaczadło KM4X o długości 674 mm (26,54 cala), którego działanie zostanie zaprezentowane na obrabiarce wielooperacyjnej Integrex i-400 na stoisku firmy Mazak podczas tegorocznych targów IMTS. »KM4X63 charakteryzuje się maksymalnym momentem zginającym równym 2100 Nm (1548 ft. lb.) oraz siłą zacisku, wynoszącą w zależności od maszyny od 36 do 58 kN (od 8093 do 13038 lb.),» powiedział Redman. »To najmocniejsze połączenie dostępne w tym zakresie wymiarowym.»

Jest także szybsze. KM4X63 może pracować z prędkością obrotową do 38000 rpm, większą niż w przypadku HSK-A oraz znacznie przewyższającą prędkości dopuszczalne dla konkurencyjnych marek.

Dla firm decydujących o wyborze obrabiarki, Redman ma następującą radę. »Nie ma nic gorszego od wizyty w zakładzie, do którego zakupiono właśnie obrabiarkę wielooperacyjną lub tokarkę o wartości 500 tys., a następnie stwierdzono, że należało jednak nabyć inną platformę narzędziową. Jako dostawca tego typu sprzętu jesteśmy zobowiązani edukować klientów i skłonić ich do przemyślenia, co naprawdę chcą uzyskać - czy zależy im na dużej szybkości obrotowej do obróbki aluminium i odlewów czy na dużym momencie obrotowym do obróbki tytanu i stopów HRSA. Większość systemów narzędziowych może zapewnić jedną z tych cech, lecz nigdy obu naraz. System KM4X zapewnia przewagę nad konkurencją bez względu na to, jaki materiał zamierzamy obrabiać.»

KM i KM4X mogą również znaleźć zastosowanie w aplikacjach stacjonarnych, na przykład w imakach narzędziowych do maszyn wielozadaniowych i tokarek.

Ze względu na naturalnie zrównoważoną konstrukcję, KM4X63 zapewnia większą o 30% dopuszczalną prędkość obrotową od HSK i niemal dwukrotnie większą od polytrygonalnych  oprawek narzędziowych o porównywalnych rozmiarach.

Budowa mechanizmu zaciskowego KM4X: cztery kulki zamiast dwóch. W przypadku wersji 63-milimetrowej pozwala to uzyskać większą o 50% siłę zacisku w stosunku do PSC oraz większą o 150% w stosunku do HSK63.

Podobne artykuły