Artykuł Dodaj artykuł

Nowości NX 11 cz.3 – Swept Volume

Dzisiaj przedstawiamy kolejne nowe polecenie w NX 11 – Swept Volume czyli przeciągnięcie bryły po krzywej, które wyznacza nowe standardy w w zaawansowanych technikach modelowania.

logo CAMdivisionDzisiaj przedstawiamy kolejne nowe polecenie w NX 11 – Swept Volume czyli przeciągnięcie bryły po krzywej, które wyznacza nowe standardy w w zaawansowanych technikach modelowania.

Zapraszamy na specjalny bezpłatny webinar dotyczący nowości w NX 11!

Zwykle w systemach CAD zamodelowanie rzeczywistej bryły, która ma powstać np. w wyniku obróbki frezowaniem 4-osiowej (wykonywanie ślimaków przy sprzężonym ruchu obrotowym części i ruchu frezu) jest bardzo kłopotliwe i wymaga analitycznego sposobu wyznaczania.

W nowej wersji NX dodano polecenie umożliwiające przeciągnięcie bryły obrotowej po krzywej. Dzięki temu wykonywanie kieszeni krzywkowych na powierzchniach walcowych stało się proste i nie wymaga modelowania powierzchniowego.

Procedura definiowania operacji polega na wskazaniu bryły do przeciągnięcia, ścieżki i wektora wzdłuż którego porusza się frez.

Nowości NX 11 cz.3 – Swept Volume

Rysunek - Widok naciętego spiralnego rowka na powierzchni walcowej  za pomocą frezu tarczowego.

W operacji można precyzyjne określić orientację modelu narzędzia – normalnie, równolegle lub pod dowolnym zdefiniowanym kątem w stosunku do ścieżki wyciągnięcia

Na filmie poniżej przedstawiono wyciągnięcie bryły w kształcie frezu palcowego wzdłuż spirali o zmiennym skoku w bryle stożkowej.

Tutaj film przedstawiający wyciągnięcie bryły w kształcie frezu tarczowego wzdłuż spirali:

Swept Volume umożliwia projektowanie w dokładnie taki sam sposób w jaki będzie przebiegał proces obróbki przy wyciągnięciu bryły wzdłuż krzywej 2D lub 3D. Poniżej poste wyciągnięcie po krzywej 2D:

Zapraszamy na specjalny bezpłatny webinar dotyczący nowości w NX 11!

Artykuł został dodany przez firmę

CAMdivision Sp. z o.o.

CAMdivision Sp. z o.o. jest autoryzowanym, pierwszym w Polsce PLATYNOWYM partnerem handlowym SIEMENS PLM Software. Nasze portfolio obejmuje wachlarz rozwiązań SIEMENS PLM m.in. NX CAD/CAM/CAE, Solid Edge, Teamcenter, Tecnomatix.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły