Artykuł Dodaj artykuł

Nowości w NX 11 cz1 i bezpłatny webinar

W poprzednich wersjach NX trzeba było wykonać  bardzo starannie powierzchnię rozwijalną, żeby była możliwość jej rozwinięcia. W przypadku małego błędu, powierzchni nie dało się rozwinąć standardowymi operacjami gdyż nie była rozwijalna.

Wysoki stopień zaawansowania technik modelowania w NX , umożliwia obecnie inżynierom i designerom projektowanie ograniczone tylko ich wyobraźnią.

Bez względu na to czy tworzą projekt od podstaw, czy skanują model wejściowy czy chcą go wydrukować w 3D – wszystkie te metody są dostępne w jednym systemie CAD/CAM/CAE – NX.

Zapraszamy na specjalny bezpłatny webinar dotyczący nowości w NX 11!

Co do nowości w NX 11 – często trudno wyróżnić nawet kilka poleceń, które warto opisać w nowej wersji. Flattening and Forming (Rozwijanie i formowanie) z pewnością do nich należy, ponieważ pokazuje wysoki stopień zaawansowania technik modelowania w NX CAD.
Flattening and Forming – szybkie wykonanie rozwinięć ścianek i powierzchni.

Widok kanapy tylnej auta osobowego z częściowym rozminięciem powierzchni oraz analizą odkształceń. CAMdivision
Rys. 1 Widok kanapy tylnej auta osobowego z częściowym rozminięciem powierzchni oraz analizą odkształceń.

 

W systemach CAD wykonać bardzo starannie powierzchnię rozwijalną, żeby była możliwość jej rozwinięcia. W przypadku małego błędu, powierzchni nie dało się rozwinąć standardowymi operacjami, gdyż nie była rozwijalna. W przypadku NX CAD rozwinięcie można było wykonać wyłącznie poleceniem do rozwinięć nieliniowych (One-Step-Formability).

Rozwinięcie nieliniowe działa na zasadzie obliczeń MES. Minusem tego rozwiązania jest dłuższy czas obliczeń i konieczność definiowania warunków brzegowych.

Nowe polecenie- Flattening and Forming – umożliwia rozwinięcie każdej ścinaki nawet z zagięciami nieliniowymi oraz przetłoczniami. W trakcie rozwijania możemy wyświetlić mapę kolorów, która zobrazuje poziom odkształceń. Dzięki temu wykonując np. obicia tapicerskie w siedzeniach aut wiemy o ile możemy naciągnąć materiał. NX pomoże zanalizować  jaki kształt można wykonać z jednego fragmentu materiału.

Przykład na wykorzystanie polecenia rozwijania powierzchni na przykładzie foteli:

Ponadto polecenie umożliwia wykonanie dowolnego kształtu na rozwiniętej powierzchni i zwinięciu go do poziomu docelowego. Dzięki temu wiemy jak  zachowa się i w którym miejscu się znajdzie ewentualne wycięty lub naszyty kształt. Łatwiej ocenić wyrób pod względem estetycznym i praktycznym.

Wykorzystanie polecenia rozwijania powierzchni na innych przykładach:

Zapraszamy na specjalny bezpłatny webinar dotyczący nowości w NX 11!

Artykuł został dodany przez firmę

CAMdivision Sp. z o.o.

CAMdivision Sp. z o.o. jest autoryzowanym, pierwszym w Polsce PLATYNOWYM partnerem handlowym SIEMENS PLM Software. Nasze portfolio obejmuje wachlarz rozwiązań SIEMENS PLM m.in. NX CAD/CAM/CAE, Solid Edge, Teamcenter, Tecnomatix.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły