Artykuł Dodaj artykuł

Nowo opracowane powłoki pomagają ograniczać zanieczyszczenia metali w tyglach odlewniczych

Firma Morgan Advanced Materials opracowała dwa nowe produkty stanowiące dodatek do rozbudowanej serii powłok tygli opracowanej dla sektora odlewniczego.

Firma Morgan Advanced Materials opracowała dwa nowe produkty stanowiące dodatek do rozbudowanej serii powłok tygli opracowanej dla sektora odlewniczego.

Nowo opracowane powłoki pomagają ograniczać zanieczyszczenia metali w tyglach odlewniczychPoziom zanieczyszczenia stapianych metali przez materiał tygla w trakcie operacji topienia może być zminimalizowany poprzez nałożenie powłoki na wewnętrzną powierzchnię tygla, co pomaga zapobiegać reakcjom pomiędzy metalem a tyglem. Nałożona powłoka działa jako bariera dyfuzyjna redukująca zanieczyszczenia.

Powłoki PRO™ Coating i STAR™ Coating firmy Morgan Molten Metal Systems zostały opracowane w celu redukcji zanieczyszczeń i poprawy optymalizacji jakości stopionego metalu oraz finalnego produktu odlanego. PRO Coating to cienka powłoka, która znacząco redukuje zanieczyszczenia w trakcie stapiania i przetrzymywania stopów. Zapobiega także gromadzeniu się żużla, co ułatwia czyszczenie. Powłoka PRO Coating może być mieszana z wodą i nakładana na powierzchnię tygla za pomocą pędzla. Może być także wykorzystywana jako zaprawa do renowacji obszarów, które zostały uszkodzone lub wykruszone, co pozwala zmaksymalizować żywotność tygla.

Powłoka PRO Coating, składająca się z chemicznie związanego spiekanego tlenku glinu (korundu), może być stosowana do temperatury topnienia 1600 °C, co sprawia, że jest to idealne rozwiązanie do użytku z wysokiej czystości aluminium, stopami aluminium i metalami szlachetnymi.

Powłoka STAR Coating zaprojektowana specjalnie do operacji topienia czystego aluminium (Al5N), może być nanoszona za pomocą natryskiwania na wszystkie rodzaje tygli glinianych i węglowych. Jest ona następnie wypalana w celu zapewnienia dobrego związania. Powłoka STAR składająca się głównie z azotku boru może być stosowana do temperatury topnienia 1000°C. Zapobiega ona zanieczyszczeniu aluminium i odkładaniu się żużla w tyglu, zapewniając najwyższą czystość metalu w trakcie procesów stapiania aluminium i stopów aluminium.

Mirco Pavoni, przedstawiciel Morgan Molten Metal Systems, podkreśla: „ Powłoki odgrywają ważna rolę w zapewnieniu czystości stopów, a testy wykazały gwałtowny wzrost czystości metali obrabianych w tyglach, w których zastosowano nasze powłoki. Pomogły one zoptymalizować jakość gotowych produktów oraz jednocześnie zredukować całkowity koszt użytkowania, co miało pozytywny wpływ na zyski naszych klientów.”