Artykuł Dodaj artykuł

Wynajem czy leasing wózków widłowych?

Trudno jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie hali magazynowej czy produkcyjnej bez wykorzystania wózków widłowych.

Trudno jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie hali magazynowej czy produkcyjnej bez wykorzystania wózków widłowych. Są to urządzenia, które w znaczący sposób ułatwiają i przyspieszają pracę. Pozwalają bowiem na wygodny i bezpieczny transport ciężkich ładunków. Nie da się jednak ukryć, że pojazdy, jakimi są wózki widłowe, są pojazdami dość drogimi. Nie może zatem dziwić, że wielu przedsiębiorców szuka korzystnych sposobów na sfinansowanie pozyskania takich urządzeń bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Rozwiązaniem jest tu wynajem lub leasing wózków widłowych. Warto zatem poznać korzyści, jakie się z nimi wiążą.

leasing wózków widłowych

Wynajem a leasing wózków widłowych

Jak wspomniano, zakup wózków widłowych najczęściej wiąże się z niemałymi kosztami. Dlatego wielu firm zakup takich pojazdów często jest wręcz niemożliwy. Kredyt również bardzo często nie jest dobrym rozwiązaniem. Są jednak alternatywny w tym zakresie. Mowa tu o wynajmie oraz leasingu. Obie formy pozwalają na korzystne pozyskanie i codziennie użytkowanie wózków widłowych. Czym wynajem i leasing różnią się od siebie i jakie korzyści się z nimi wiążą?

Leasing wózków widłowych

Leasing polega na ponoszeniu miesięcznej, stałej opłaty za korzystanie z wózków widłowych przez okres trwania umowy leasingowej. Przez ten czas właścicielem pojazdów przez cały czas jest firma leasingowa. Leasingobiorca w ramach ustalonej opłaty leasingowej korzysta ze sprzętu. Co ważne, leasing daje możliwość wykupu wózków widłowych po zakończeniu umowy leasingowej. Wówczas wartość wózka widłowego pomniejszona zostanie o sumę rat wpłacanych przez okres leasingu. Oczywiście przedsiębiorca nie ma takiego obowiązku. Po zakończeniu umowy leasingowej podpisać może kolejną i w jej ramach korzystać z nowych pojazdów.

Korzyści wynikające z leasingu wózków widłowych

Wielu przedsiębiorców decyduje się właśnie na skorzystanie z możliwości leasingu wózków widłowych. Wynika to z wymiernych korzyści, jakie wiążą się z tym rozwiązaniem. Przede wszystkim to możliwość korzystania z nowych i nowoczesnych pojazdów bez konieczności ich zakupu. Opłata leasingowa zwykle nie jest wysoka i dopasowana jest do możliwości przedsiębiorstwa. Wpływ ma na to również okres leasingu. Wspomnieć trzeba tu także o tym, że dzięki leasingowi nie są blokowane środki inwestycyjne, które firma może przeznaczyć na inne cele. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ta forma finansowania pozwala na odliczenie podatku VAT i odpisów amortyzacyjnych. Dużą zaletą leasingu z pewnością jest także to, że nie zmniejsza on zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.

Wynajem wózków widłowych

Wynajem wózków widłowych nieco przypomina leasing. W tym przypadku także ponosi się miesięczne opłaty w ramach umowy wynajmu. W tym czasie firma wynajmująca pojazdy może z nich dowolnie korzystać w codziennej pracy. W przeciwieństwie do leasingu nie ma tu możliwości wykupu wózków widłowych po zakończeniu umowy. Co jednak ważne, opłata za wynajem obejmuje już koszty związane z serwisem pojazdów oraz ich ubezpieczeniem. Przedsiębiorstwa mogą skorzystać z możliwości wynajmu krótkoterminowego bądź długoterminowego. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb firmy.

Korzyści wynikające z wynajmu wózków widłowych

Nie tylko leasing, ale i wynajem sprzętu cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców. W tym przypadku również liczyć można bowiem na konkretne korzyści. Jest to oczywiście także możliwość korzystania z nowych i nowoczesnych pojazdów bez konieczności ich zakupu. Wynajem krótkoterminowy daje możliwość przetestowania różnych modeli wózków. Wielu przedsiębiorców korzysta z takiej możliwości przed zdecydowaniem się na wynajem długoterminowy. Dużą zaletą wynajmu jest także brak dodatkowych kosztów związanych z serwisowaniem i ubezpieczeniem pojazdów. Wynajem nie blokuje również środków inwestycyjnych i nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa.

Co wybrać, wynajem czy leasing?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno pierwszą jak i drugą opcje finansowania zakupu wózków widłowych, można znaleźć u znanych dystrybutorów sprzętu, takich jak fltgrupa.pl. Jak bowiem widać, każde z tych rozwiązań wiąże się z konkretnymi i wymiernymi korzyściami. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca musi indywidualne przeanalizować wybrane oferty leasingu i wynajmu i wybrać dla siebie takie rozwiązanie, które najlepiej odpowiadać będzie na potrzeby i oczekiwania firmy.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły