Artykuł Dodaj artykuł

Czyszczenie suchym lodem – poznaj na czym polega?

Czyszczenie suchym lodem – co to jest i dlaczego warto? Suchy lód nie jest niczym nowym – znamy go od lat w wielu różnych sektorach gospodarki.

Czyszczenie suchym lodem – co to jest i dlaczego warto? Suchy lód nie jest niczym nowym – znamy go od lat w wielu różnych sektorach gospodarki. Jest to rozwiązanie między innymi do tworzenia sztucznego dymu w celu obniżenia temperatury podczas rozrywki lub transportu żywności lub leków. Jednak okazał się również przydatny do usuwania trudnych do usunięcia zabrudzeń z wielu różnych powierzchni. Co to jest wydmuchiwanie suchego lodu i jakie są korzyści? Poznaj najważniejsze informacje.

Czyszczenie suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem jest dziś uważane za nowoczesną i nieinwazyjną metodę czyszczenia przemysłowego. Ze względu na swoje niesamowite właściwości fizyczne, suchy lód (stężony CO2) w postaci granulek okazał się idealnym środkiem czyszczącym do nieinwazyjnego usuwania zanieczyszczeń z wrażliwych narzędzi i sprzętu w przemyśle. Co sprawia, że ten proces jest popularny? Podajemy najważniejsze informacje na ten temat.

Suchy lód - co to jest?

Suchy lód to stała forma dwutlenku węgla, która jest o -78,5°C niższa niż zamarznięta woda. Występuje w postaci granulek lub specjalnych bloków. Jest niepalna, bezwonna, nietoksyczna, całkowicie bezpieczna dla użytkowników i środowiska, naturalnie występuje w środowisku na co dzień. Co ważne, jego produkcja nie stanowi zagrożenia ekologicznego, gdyż proces nie generuje żadnych niebezpiecznych odpadów. Jedyne na co trzeba uważać to jego bardzo niska temperatura.

Czyszczenie suchym lodem
Czyszczenie suchym lodem

 

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?

W procesie czyszczenia suchym lodem drobinki uderzają w wybrane elementy, co skutkuje nagłym punktowym chłodzeniem zabrudzonej powłoki. Ze względu na wysoką energię kinetyczną cząsteczki suchego lodu są nie tylko odkształcane i kruszone – uderzając w przedmiot obrabiany, mogą również powstawać mikropęknięcia w warstwie brudu. Następnie wnikają w nie cząsteczki suchego lodu i zwiększają swoją objętość 1000-krotnie, aby oddzielić niechciane warstwy brudu od wybranej powierzchni. Medium używane w całym procesie staje się gazowe. W przeciwieństwie do większości konwencjonalnych technik, czyszczenie suchym lodem nie jest procesem ściernym. Na powierzchni nie ma żadnych rys ani śladów zużycia.

Czyszczenie suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem

Maszyna do produkcji suchego ludu daje nam alternatywę dla tradycyjnych metod czyszczenia. Pozwala usunąć brud z miejsc, do których inne techniki nie mogą dotrzeć bez użycia wody lub chemikaliów. Działa najlepiej, gdy priorytetem dla wielu firm przemysłowych jest brak przestojów w produkcji.

Aby czyszczenie suchym lodem przyniosło pożądane rezultaty, należy użyć specjalistycznego sprzętu i wysokiej jakości granulatu (wyprodukowanego do 12-16 godzin przed użyciem). Niezbędna jest również wiedza. Dlatego możesz zaufać ekspertom Grupy EMTECH IPH, którzy oferują nie tylko sprzedaż maszyn do suchego lodu, ale również usługi szkoleniowe z zakresu obsługi. Możesz również zamówić usługę czyszczenia suchym lodem i zadbać o to, aby cały proces został wykonany z najwyższą starannością w sposób profesjonalny i naprawdę skuteczny.

Maszyna do suchego lodu

Czyszczenie suchym lodem – dlaczego warto

Co sprawia, że klienci coraz chętniej korzystają z czyszczenia suchym lodem?

  • Ciągłość pracy zakładu – elementy maszyn, formy czy narzędzia można czyścić podczas pracy: nie jest wymagany demontaż ani przerwa w produkcji, co nie zakłóca planu pracy firmy.
  • Nieinwazyjność — czyszczenie suchym lodem nie wymaga użycia chemikaliów ani materiałów ściernych, więc proces ten nie uszkodzi powierzchni.
  • Ekologia - suchy lód zmienia się ze stałego w gaz, nie wchodzi w ciekły stan skupienia (sublimacja suchego lodu). Dlatego proces czyszczenia suchym lodem nie powoduje dodatkowego zanieczyszczenia.
  • Bezpieczeństwo sprzętu elektrycznego — to jedyny skuteczny sposób czyszczenia instalacji elektrycznych na sucho.

Czyszczenie suchym lodem zapewnia dostęp do brudu na trudno dostępnych powierzchniach o złożonej geometrii. Dlatego technologia ta jest najczęściej stosowana do usuwania zanieczyszczeń z form wtryskowych z tworzyw sztucznych, gumy lub aluminium. Nadaje się również do odtłuszczania powierzchni, dlatego z powodzeniem stosowany jest w przemyśle spożywczym, drzewnym, papierniczym i narzędziowym. Może być również używany do usuwania farby lub korozji.

Artykuł sponsorowany