Artykuł Dodaj artykuł

Produkcja profili z tworzyw sztucznych – przebieg i opis procesów

Z profilami wytworzonymi z tworzyw sztucznych możemy spotkać się niemal w każdym miejscu.

Z profilami wytworzonymi z tworzyw sztucznych możemy spotkać się niemal w każdym miejscu. Ich obecność zauważalna jest zarówno w domach, gdzie służą jako listwy przypodłogowe czy obudowy okien, jak i w wielu innych branżach. Czy ktokolwiek z nas zastanawiał się jednak kiedyś, w jaki sposób wytwarzane są takie elementy?

close up detail of new small attic plastic window

Poniżej objaśnimy, na co głównie zwraca się uwagę w kontekście doboru materiału i samego procesu produkcji omawianych artykułów.

Wybór konkretnego materiału - kluczowa decyzja

Samo pojęcie profili z tworzyw sztucznych jest bardzo ogólne. Tyczy się ono elementów obdarzonych różnorodną strukturą i właściwościami, używanych w wielu dziedzinach. Nie ma jednak profili uniwersalnych, nadających się do wszystkiego. Cała charakterystyka produktu zależna jest od materiału dobranego do jego wytworzenia.

Zacznijmy od tego, że najczęściej wykorzystywaną do tych celów grupą tworzyw są termoplasty. Jak sama nazwa mówi, są to substancje reagujące na wysokie temperatury. W momencie podgrzania, zyskują formę półpłynną, przez co można formować je w łatwy sposób. Do danej podgrupy można zaliczyć chociażby takie materiały, jak polichlorek winylu (PVC), polietylen (PE), polipropylen (PP), czy polistyren (PS). Istnieje spora szansa, że którakolwiek z tych nazw obiła się nam kiedyś o uszy. Zaletą tych tworzyw jest zdolność do wielokrotnego przetwarzania, co ma zdecydowany wpływ na ochronę środowiska.

Różnego rodzaju termoplasty wykonywane są głównie z polimerów. Są to po prostu substancje, które poddawane syntezie zyskują określone właściwości. To właśnie rodzaj użytych polimerów jest głównym czynnikiem w czasie ustalania właściwości wyrobów.

Proces tłoczenia profili – jak to działa?

Po przebyciu ciężkiego etapu, jakim jest dobór odpowiednich polimerów i skonstruowanie tworzyw sztucznych, które sprostają naszym oczekiwaniom - przyszedł czas na samą produkcję. Oczywiście, na początku materiał jest podgrzewany do określonej temperatury oraz nadaje się mu stosunkowo wysokie ciśnienie.

Ma to na celu doprowadzenie substancji przy użyciu maszyny do głowicy tłoczącej, co skutkuje nadaniem formy przekroju takiego profilu. Cały proces przechodzenia przez głowicę jest nazywany ekstruzją, a dla wprowadzenia poprawek korzysta się jeszcze z kalibratorów. Wstępne schładzanie odbywa się na powietrzu w temperaturze pokojowej, jednak dla utwardzenia produktów, wkłada się je do wanny wypełnionej wodą. Wszystkie profile z tworzyw sztucznych wykonywane są w podobny sposób, a różnią się jedynie drobnymi zabiegami.

Czynności po zaschnięciu

Wbrew pozorom, po zaschnięciu produkt nie jest od razu pakowany i wysyłany do sklepów czy klientów. Wcześniej musi zostać pocięty na wymiary określone przez klienta. Co więcej, często profile przeznaczone w szczególności do celów ozdobnych są oklejane folią dekoracyjną bądź po prostu malowane. W niektórych przypadkach nawierca się w nich dziury bądź łączy ze sobą postekstruzjalnie.

Jak widać, profil od momentu wytłoczenia musi przejść jeszcze długą drogę, zanim w ogóle trafi do obiegu czy sprzedaży. Niemniej jednak, większość z tych wszystkich zabiegów tworzy się automatycznie i tylko przy użyciu maszyn.