Artykuł Dodaj artykuł

Zastosowanie systemów detekcji gazu – gdzie są niezbędne?

Bezpieczeństwo to dzisiaj priorytet, jeśli chodzi o zarządzanie budynkami mieszkalnymi, przemysłowymi, użytkowymi.

Bezpieczeństwo to dzisiaj priorytet, jeśli chodzi o zarządzanie budynkami mieszkalnymi, przemysłowymi, użytkowymi. Wszystkie obiekty muszą spełniać, nieraz mocno wyśrubowane, wymogi BHP. Detekcja gazu w tych miejscach ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa, a zarazem komfortu pracy. Zobacz, gdzie znajdują zastosowanie detektory gazu.

Zastosowanie systemów detekcji gazu

Detekcja gazów – na czym polega proces?

Wiele miejsc jest narażonych na zanieczyszczenie w wyniku emisji np. spalin. Problem dotyczy pomieszczeń zamkniętych, w których występuje duże stężenie gazów w powietrzu. Dla człowieka może być ono bardzo szkodliwe, a nawet trujące. W takiej atmosferze nie da się przebywać – pracować, mieszkać czy odpoczywać, dlatego tak ważne jest oczyszczanie powietrza. Poprzez detekcję gazu udaje się przeprowadzić proces jonizacji, czyli oderwać elektrony od atomów. W efekcie dochodzi do wytworzenia sygnału elektrycznego – gdy cząsteczki dotrą do anody, wówczas uruchamia się sygnalizacja akustyczno-optyczna.

Dobrze przeprowadzona detekcja gazu chroni osoby przebywające w danym środowisku i daje im okazję do pracowania czy życia w lepszych warunkach. Powinna być przeprowadzona z najwyższą starannością z wykorzystaniem zaawansowanych urządzeń, takich jak detektor wielogazowy.

Gdzie przeprowadzić detekcję gazu?

Wspomniane już pomieszczenia zamknięte ze słabym przepływem powietrza są szczególnie narażone na wysokie stężenie szkodliwych gazów. Dotyczy to miejsc takich jak:

  • parkingi podziemne, tunele,
  • zakłady produkujące żywność – mleczarnie, chłodnie,
  • kotłownie,
  • laboratoria, dezynfektornie, szpitale,
  • zakłady produkcyjne o różnym profilu działalności,
  • oczyszczalnie ścieków.

W każdym z tych miejsc mamy do czynienia z emisją innych gazów – tlenku etylenu, gazów ciepłowniczych, freonu, amoniaku, tlenku węgla. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie, z jakim „wrogiem” się mierzymy i dopasowanie odpowiedniego sprzętu oraz techniki detekcji.

Detektor wielogazowy – zastosowanie

Zastosowanie detektora wielogazowego jest uzasadnione z wielu względów. Przede wszystkim sprzęt uchodzi za nowoczesny i niezawodny, a to jest priorytetem w prowadzeniu detekcji. Miernik, wykonany solidnie oraz starannie (obudowa odporna na wstrząsy, wodoszczelna, na wyposażeniu dźwiękowe sygnały alarmowe i inne funkcje przydatne w codziennej pracy), staje się kompaktowym, w pełni mobilnym narzędziem pracy każdego serwisanta. Można zabrać go ze sobą do pracy, a obsługa jest niezwykle prosta i szybka. Co ważne, sprzęt jest przeznaczony do użytkowania w różnych, nawet trudnych warunkach.

Na dobrze widocznym wyświetlaczu LCD prezentowane są precyzyjne wartości (odczytasz je nawet w ciemności). W ten sposób bezbłędnie ustala się poziom stężenia gazów w powietrzu, a następnie reguluje go przy pomocy odpowiednio dobranych technik. W poszukiwaniu dobrego sprzętu zwróć uwagę na GasAlert MicroClip XT – jeden z popularniejszych detektorów na naszym rynku, polecany przez specjalistów i osoby z branży.

Artykuł sponsorowany