Artykuł Dodaj artykuł

Zakup wiertarki CNC - na co należy zwrócić uwagę?

Szukasz sprawdzonej frezarki CNC? Potrzebujesz niezawodnych i precyzyjnych wiertarek CNC do metalu? Dziś omówimy, na co należy zwrócić uwagę, kupując frezarki CNC. Zapraszamy do lektury!

Szukasz sprawdzonej frezarki CNC? Potrzebujesz niezawodnych i precyzyjnych wiertarek CNC do metalu? Dziś omówimy, na co należy zwrócić uwagę, kupując frezarki CNC. Zapraszamy do lektury!

Zakup wiertarki CNC - na co należy zwrócić uwagę?

  1. Co to jest centrum obróbcze?
  2. Wiertarka CNC do metalu: czym się kierować przy zakupie?
  3. Jakie frezarki CNC warto kupić?
  4. Wiertarka CNC - sprawdzone akcesoria

Jak wybrać frezarkę CNC? Na co należy zwracać uwagę? Lepszym rozwiązaniem będzie tania wiertarka CNC do metalu, czy z wyższej półki frezarka CNC? Odpowiedzi na powyższe pytania – i wiele więcej – znajdziesz w niniejszym artykule.

Co to jest centrum obróbcze?

Zanim przejdziemy do omawiania czynników, które należy wziąć pod uwagę, kupując frezarkę, zastanówmy się, czym właściwie jest centrum obróbcze. To nic innego, jak specjalna maszyna, która pozwala na szybkie oraz bardzo precyzyjne wykonywanie zwykle skomplikowanych elementów. Maszyna używa do tego różnego rodzaju narzędzia. Steruje się nią za pośrednictwem specjalnego systemu sterowania CNC. System ten jest aktualnie najbardziej wydajnym rozwiązaniem, który wykorzystuje się przy obrabianiu skrawaniem.

Odpowiednio dobrane centrum obróbcze CNC z szeregiem różnorodnych narzędzi i możliwości przeprowadzania kilku procesów jednocześnie, gwarantuje obróbkę z dokładnością aż do części setnych milimetra.

Centrum obróbcze CNC różni się od frezarki CNC pewnymi parametrami. Przede wszystkim te drugie urządzenia buduje się na ślizgowych prowadnicach wyróżniających się prostokątnym przekrojem. Frezarki CNC nierzadko mają także inną budowę – otwartą lub półotwartą. I nie mają tak dużego magazynu różnorodnych narzędzi. Centrum obróbcze jest wydajniejszym rozwiązaniem, które znajdzie zastosowanie właściwie w każdej branży przemysłowej.

Wiertarka CNC do metalu: czym się kierować przy zakupie?

Masz problemy z wyborem odpowiedniej frezarki CNC? Zanim rozpoczniesz swoje poszukiwania, musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych zmiennych. Ważny jest przede wszystkim rozmiar obrabianego elementu i materiał. To on określa, jakie potrzebne będzie Ci minimalne pole robocze. Równie istotna jest tak zwana wielość produkcji. Tutaj należy zastanowić się nad poziomem wydajności skrawania, uniwersalność czy szybkość czasów przezbrojeń. Frezarki mają pewne limity związane z możliwościami obróbczymi oraz szybkością przejazdów. Wybierając urządzenie, zwróć uwagę także na dokładność i precyzję, którą chcemy uzyskać. Pamiętaj, by uwzględnić także całe oprzyrządowanie oraz narzędzia, które operują w jednej przestrzeni.

Jakie frezarki CNC warto kupić?

Wszystko zależy od typu produkcji. Na rynku dostępne są obrabiarki ogólnego przeznaczenia, stosunkowo tanie w eksploatacji. Do zalet zalicza się możliwość wykonania większości prac. Są również maszyny specjalistyczne. To rozwiązania przeznaczone do obróbki wysokowydajnej i automatyzacji. Są droższe, ale bardziej wyrafinowane. Pozwalają uzyskać duże lepsze parametry i szybkiego zwrotu z inwestycji. Te uniwersalne maszyny są często tańszą opcją. Jeśli nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi, ważne, byś określił swoje potrzeby związane z dokładnością. Poziom dokładności może mieć wpływ na cenę. Nie należy oczywiście przesadzać, bo jeżeli ktoś wie, że nigdy nie będzie potrzebował profesjonalnego sprzętu, który wykorzystuje się przy regularnej pracy, można zacząć od tańszych maszyn. W niektórych przypadkach, zamiast zakupu warto również rozważyć po prostu zlecenie wykonania drobnych prac, zwłaszcza że dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz na zakupie, ale również nie będziesz musiał szykować miejsca pod ustawienie frezarek i innych maszyn.

Wiertarka CNC - sprawdzone akcesoria

Kupując frezarkę CNC, zwróć uwagę także na dodatkowe akcesoria. Do nich zalicza się między innymi uchylno-obrotowe stoły. Te urządzenia potrafią skutecznie przekonwertować standardową frezarkę (trójosiową) w pięcioosiowe rozwiązanie. Działanie polega na tym, że frezarki ze stołami uchylno-obrotowymi mogą szybko przezbroić się ze zwykłej trójosiowej frezarki pionowej lub poziomej na pełnoprawną wspomnianą „pięcioosiówkę”. Dzięki temu mamy urządzenie o płynnej możliwości przechodzenia z jednego rodzaju pracy do drugiego. Jak widać nawet zakup takich sprzętów, wcale nie musi być trudny, o ile tylko odpowiednio przygotuje się do zakupu i zdobędzie najważniejsze informacje. Warto stosować tę zasadę również przy innych zakupach. Dzięki temu unikniesz nietrafionych wyborów, przez które frezowanie byłoby trudne lub niewykonalne, na co najczęściej skarżą się osoby kupujące niskiej jakości wiertarki. Zawsze też trzeba dokładnie sprawdzać oznaczenia, co czasami wymaga skorzystania z dokumentacji technicznej. Jeżeli natomiast pojawią się wątpliwości, zapytaj sprzedawcę o szczegóły na temat sprzętu. Dzięki temu nie będziesz musiał tracić wielu godzin na to, aby poznać, co oznacza każdy parametr, a jednocześnie kupisz coś, co będzie praktyczne, funkcjonalne i proste w użyciu. Ma to duże znaczenie przy kupowaniu sprzętu, który będzie się wykorzystywało w pracy.

Artykuł sponsorowany