Artykuł Dodaj artykuł

Oszczędności w małej firmie produkcyjnej

W małej firmie produkcyjnej ważna jest przejrzystość wydatków, dlatego nie możesz sobie pozwolić na ukryte koszty, które pojawią się “znikąd” przy rozliczaniu zamówienia, a które sprawią, że całość okaże się nieopłacalna, a Twój zysk minimalny, bądź zerowy.

W małej firmie produkcyjnej ważna jest przejrzystość wydatków, dlatego nie możesz sobie pozwolić na ukryte koszty, które pojawią się “znikąd” przy rozliczaniu zamówienia, a które sprawią, że całość okaże się nieopłacalna, a Twój zysk minimalny, bądź zerowy. Co z tego, że masz coraz więcej nowych klientów i zamówień, faktury są opłacane terminowo, ale pieniądze nadal wyciekają?

zarządzanie produkcją

Takich problemowych miejsc może być bardzo wiele: od rozbieżności między czasem planowanym, a czasem realizacji po inne, niż założone zużycie materiału czy spady związane z towarami wadliwymi. Jak mówi popularne stwierdzenie: “czas to pieniądz”, dlatego to właśnie czas jest kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie i rentowności Twojej firmy.

Stosując proste oprogramowanie do zarządzania produkcją jesteś w stanie wyeliminować wiele typowych problemów i zlokalizować miejsca potencjalnych “wycieków” Twoich zysków. Zerknij na poniższe przykłady oszczędności i ulepszeń, które wprowadzisz dzięki systemowi do planowania produkcji.

  • Śledź, którzy pracownicy obijają się w pracy, a mimo to nie pracują na maszynach. Dzięki pulpitowi produkcji w każdej chwili jednym spojrzeniem możesz sprawdzić, ile osób siedzi bezczynnie na produkcji i zmodyfikować pod nich plan prac. W programie produkcyjnym przy każdym pracowniku, który odbił wejście na planie produkcji, a nie ma podjętej żadnej pracy na maszynie, świeci się czerwony symbol. A jeśli chcesz podejść do analizy bardziej kompleksowo możesz w dowolnej chwili w zakładce „Analizy” sprawdzić aktualne podsumowanie pracy. Pokaże Ci ile, w danym okresie pracownik ma przepracowanych godzin w pracy, a ile na maszynach.
  • Potraktuj kooperantów jak maszyny czy operacje w technologii produktów. Czasem operacje zlecane na zewnątrz są ważnym elementem technologii i pracownik na operacji powinien wiedzieć czy towar przyjechał np. z anodowania. W programie do planowania produkcji możesz stworzyć maszynę o nazwie procesu, jaki zlecasz, np. „Anodowanie”. Od teraz magazynier przekazując towar do kooperanta odklikuje rozpoczęcie pracy na maszynie o nazwie „Anodowanie”, a po przyjeździe towaru oznacza operację jako wykonaną. Pracownicy na hali widzą, że mogą już podjąć kolejne czynności, a Ty jesteś pewien, że czas potrzebny na wykonanie całej procedury został ujęty w kalkulacji, a więc odpowiednio rozliczony.
  • Rejestruj braki z produkcji oraz partię i ilość zużytego materiału. Chcesz jeszcze bardziej uszczelnić proces produkcyjny? Zacznij rejestrować przyczyny braków, a także zużytą przez pracownika ilość materiału.
  • Rejestruj prace nie związane z produkcją, np. sprzątanie czy serwisy maszyn. By uszczelnić zarządzanie czasem Twoich pracowników, warto rejestrować wszystkie operacje, nie tylko te produkcyjne. Dodaj kilka produktów, jak np. „Sprzątanie” czy „Serwis maszyny” i utwórz na nie zamówienia na dużą ilość sztuk. Pracownicy będą mogli rejestrować cały czas, jaki poświęcają na tę czynność, a Ty skalkulować czas potrzebny na jej wykonanie.
  • Chcesz lepiej zarządzać swoimi konstruktorami i grafikami, optymalnie dzielić im pracę oraz wiedzieć, ile kosztuje Cię projekt? Potraktuj ich jako maszyny!
  • Osobno rejestruj czas, kiedy maszyna pracuje bez nadzoru pracownika. W niektórych firmach maszyny pracują bez nadzoru pracownika – np. obrabiarka CNC zostaje włączona całą noc. Zarejestruj jej prace osobno, tak by nie mieszała się z kosztami pracownika.

To tylko niektóre z funkcjonalności prostego programu do planowania produkcji. Jeśli do tego dołożysz fakt, że możesz zarządzać produkcją online, bez wychodzenia z domu i swobodnie zlecać zadania, okaże się że to spora oszczędność czasu i optymalizacja kosztów. Warto więc skorzystać z darmowego okresu próbnego oferowanego przez firmy dostarczające oprogramowanie i przekonać się czy rzeczywiście odpowiada Ci takie oszczędnościowe rozwiązanie.

Artykuł został dodany przez firmę

PRODIO Sp. z o.o.

Planowanie produkcji oraz rozliczanie pracy online. Prosty program do zarządzania produkcją. Stwórz harmonogram pracy w kilka minut. Wypróbuj za darmo.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły