Artykuł Dodaj artykuł

Walka z COVID-19: Oerlikon Balzers we wspólnym projekcie badawczym na rzecz powłok antybakteryjnych i wirusobójczych w sektorze lotniczym

Wirusy takie jak SARS-CoV-2 mogą przetrwać przez długi czas na tworzywach sztucznych, które są szczególnie szeroko stosowane w samolotach.

Wirusy takie jak SARS-CoV-2 mogą przetrwać przez długi czas na tworzywach sztucznych, które są szczególnie szeroko stosowane w samolotach. Rozwiązania powierzchniowe PVD firmy Oerlikon Balzers chronią nie tylko narzędzia i komponenty: inżynierowie firmy mają również wieloletnie, szerokie doświadczenie w opracowywaniu rozwiązań do  konkretnych zastosowań w branży medycznej.  Jako partner w międzynarodowym projekcie badawczym, Oerlikon Balzers wykorzystuje tę wiedzę - wynik wieloletnich partnerstw z ekspertami medycznymi i uniwersytetami oraz klinikami uniwersyteckimi - w celu opracowania powłok antybakteryjnych i wirusobójczych na elementy z tworzyw sztucznych.

Walka z COVID-19: Oerlikon Balzers we wspólnym projekcie badawczym na rzecz powłok antybakteryjnych  i wirusobójczych w sektorze lotniczym (Zdjęcie: iStock)

Im więcej ludzi jest w jednym  miejscu, tym większe prawdopodobieństwo, że różne powierzchnie są zanieczyszczone  drobnoustrojami, które zawierają  bakterie  i  wirusy. Wirusy takie jak SARS-CoV-2 mogą przetrwać przez długi czas,  w szczególności na tworzywach sztucznych ,które są  szeroko  stosowane  w  komponentach samolotów - a regularne czyszczenie, nawet w przypadku środków dezynfekujących, pomaga tylko przez krótki czas.

Przeprowadzono szereg badań dotyczących czasu, przez jaki wirusy mogą przetrwać na różnych powierzchniach. Wykazano, że mogą przetrwać przez długi czas (do trzech dni) na tworzywach sztucznych; dłużej niż na tekturze i metalach. Jest to wyzwanie dla przemysłu lotniczego,ponieważ tworzywa sztuczne są stosowane w dużej liczbie komponentów w celu zmniejszenia masy jednostek powietrznych, zwiększenia ich wydajności i zmniejszenia śladu węglowego.

"Rozwiązaniem byłoby nadanie niektórym powłokom właściwości antybakteryjnych i wirusobójczych. W przypadku bakterii przetestowano już trzy podejścia: powłoki, które stopniowo uwalniają produkty antybakteryjne, ale mają ograniczoną żywotność; powłok bakteriostatycznych, które  zapobiegają odkładaniu się bakterii i ograniczają ich namnażanie; i wreszcie powłoki bakteriobójcze, które zabijają bakterie przy kontakcie z nimi. Jednym z rozwiązań może być zatem powłoka antybakteryjna na elementach z tworzyw sztucznych, które mogą być dotykane przez pasażerów, takie jak półki, bagażniki i tak dalej – krótko mówiąc, wszystkie możliwe punkty kontaktowe, które można napotkać podczas lotu", wyjaśnia Alain Denoirjean, dyrektor badań CNRS / HDR w Institut de Recherche sur les Céramiques (IRCER), który prowadzi międzynarodowy program badawczy RELIANT, w którym uczestniczy Oerlikon Balzers.

Projekt RELIANT (badanie metalicznej powłoki w celu ochrony przed skażeniem powierzchni z tworzyw sztucznych przez wirus SARS-CoV-2) opracowuje trwałe rozwiązanie wirusobójcze i antybakteryjne w celu ochrony tworzyw sztucznych stosowanych w samolotach. Jest to projekt interdyscyplinarny i wieloletni program prowadzony przez wspólne laboratorium badawcze  "PROTHEIS", które zostało  ustanowione przez CNRS (Francuskie  Narodowe  “Centrum Badań Naukowych),  Uniwersytet w Limoges, Safran (główny gracz w sektorach lotniczym i obronnym)  i Oerlikon, wiodąca globalna grupa technologiczna, która zajmuje się rozwijaniem technologii materiałów, sprzętu i powierzchni. Jednym z głównych obszarów RELIANT są testy biologiczne prawdziwych wirusów SARS-CoV-2, z wykorzystaniem  laboratorium z poziomem bezpieczeństwa P3 na University Hospital i University of Limoges. 

Po opracowaniu i pomyślnych testach powłoki w laboratoriach badawczych, może ona być również wykorzystywana w wielu innych branżach, w których działa Oerlikon Balzers, w tym w przemyśle motoryzacyjnym, przemyśle medycznym oraz w przemyśle tworzyw sztucznych i przetwórstwa spożywczego.

- Jesteśmy bardzo dumni, że możemy zaangażować się w ten pionierski projekt, który przyniesie korzyści nie tylko naszym klientom i partnerom w przemyśle lotniczym, ale  także będzie miał bezpośredni pozytywny wpływ na zdrowie ludzkości w dłuższej perspektywie– mówi Gilles Widawski, prezes Oerlikon France.

Jako  partner w międzynarodowym projekcie badawczym, Oerlikon Balzers  wykorzystuje obecnie swoją wiedzę fachową, wynik wieloletnich partnerstw z ekspertami medycznymi i  uniwersytetami  oraz  klinikami uniwersyteckimi,  w celu opracowania powłok przeciwdrobnoustrojowych dla komponentów z tworzyw sztucznych w sektorze lotniczym.

Artykuł został dodany przez firmę

Oerlikon Balzers Coating Poland Sp. z o.o.

Oerlikon Balzers jest światowym liderem w zakresie wyprzedzających technologii powierzchni, które znacząco zwiększają wydajność i wytrzymałość narzędzi oraz komponentów. Rozwiązania oferowane przez Oerlikon przynoszą wiele korzyści dla użytkowników. 

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.