Rutech - frezowanie CNC aluminiumRutech - frezowanie CNC aluminium

Artykuł Dodaj artykuł

Na czym polega cynkowanie galwaniczne?

Cynkowanie galwaniczne jest jedną z najskuteczniejszych metod ochrony metalowych elementów przed rozwojem korozji. W ten sposób zabezpiecza się elementy szczególnie narażone na niszczenie. Do zabezpieczenia metalu w tym przypadku służą specjalne roztwory elektrolitowe.

Na czym polega cynkowanie galwaniczne?

Cynkowanie galwaniczne jest jedną z najskuteczniejszych metod ochrony metalowych elementów przed rozwojem korozji. W ten sposób zabezpiecza się elementy szczególnie narażone na niszczenie. Do zabezpieczenia metalu w tym przypadku służą specjalne roztwory elektrolitowe. 

  1. Na czym polega cynkowanie?
  2. Jak wykonuje się cynkowanie galwaniczne?
  3. Zalety cynkowania galwanicznego

Na czym polega cynkowanie?

W wyniku procesu cynkowania na metal nakłada się dodatkową warstwę cynku. W ten sposób powstaje dodatkowa warstwa ochronna. To bowiem właśnie cynk skutecznie zabezpiecza metal przed korozją. Proces cynkowania wykonuje się więc standardowo w przypadku wszystkich tych metalowych elementów, które są narażone na kontakt z czynnikami, które mogą doprowadzić do szybkiego rozwoju korozji. Samo cynkowanie można przeprowadzić na dwa różne sposoby. Po pierwsze, dostępne jest cynkowanie  ogniowe. W ramach tego procesu metalowy element jest zanurzany w kąpieli z rozgrzanego do ok. 450 °C cynku. Tak wysoka temperatura sprawia, że roztopiony cynk błyskawicznie przyczepia się do powierzchni metalu. Drugi sposób to właśnie cynkowanie galwaniczne. Do jego przeprowadzenia wykorzystuje się roztwory elektrolitowe. W tego typu kąpieli zanurza się element, a całość połącza do prądu. W ten sposób zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której cynku przyłącza się do powierzchni metalu.

Jak wykonuje się cynkowanie galwaniczne?

Cynkowanie galwaniczne wykonuje jedynie doświadczona w przeprowadzeniu tego procesu galwanizernia. Musi posiadać one specjalną technologię. Do tego typu cynkowania wykorzystuje się bowiem proces elektrolizy, a więc potrzebne m.in. jest odpowiednie napięcie umożliwiające uruchomieni reakcji chemicznej. Bez niej nie dojdzie do zmiany między roztworem z cynkiem a metalowym elementem. Pamiętać jednak trzeba, że przed cynkowniem koniecznie trzeba oczyścić i odtłuścić każdy element, który ma zostać poddany cynkowaniu. W przypadku regeneracji elementów potrzebny jest także proces trawienia, usuwający wcześniejszą korozję. W samym cynkowaniu można oczywiście pomalować powłokę metalu. Najczęściej maluje się ją oczywiście na czarno, choć zdarza się również żółta czy oliwkowa pasywacja. 

Zalety cynkowania galwanicznego

Cynkowanie galwaniczne jest popularniejsze przede wszystkim dlatego, że w wyniku tego procesu uzyskuje się gładką i jednolitą powierzchnię. Sama warstwa cynku jest znacznie cieńsza niż w przypadku cynkowania ogniowego. Nie pojawiają się na niej nieestetyczne nierówności. Warto jednak pamiętać, że im grubsza warstwa cynku, tym lepsza ochrona przed korozją, dlatego w wielu wypadkach ostatecznie wykonuje się cynkowanie ogniowe. Tam jednak, gdzie estetyka ma niemałe znaczenie, sięga się po cynkowanie galwaniczne.