Rutech - frezowanie CNC aluminiumRutech - frezowanie CNC aluminium

Artykuł Dodaj artykuł

Czego można wymagać od operatora wózka widłowego?

Praca operatora wózka widłowego, choć pozornie może wydawać się intuicyjna, nie jest wcale łatwa. Mimo to, coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju zajęcie.

Praca operatora wózka widłowego, choć pozornie może wydawać się intuicyjna, nie jest wcale łatwa. Mimo to, coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju zajęcie. Co warto wiedzieć o pracy operatora wózka widłowego? Czy można wynająć wózek widłowy z operatorem? Podpowiadamy! 

Czego można wymagać od operatora wózka widłowego?

Praca operatora wózka widłowego - na czym polega?

Operator wózka widłowego to osoba, która jest w odpowiedzialna za sprawne poruszanie się pojazdem, transportowanie produktów z punktów A do B oraz za bezpieczeństwo na magazynie,. Zdarza się, że nieprawidłowa eksploatacja wózka widłowego ma poważne konsekwencje. 

Obowiązki operatora wózków widłowych

Zadaniem każdego operatora jest wykonywanie swoich obowiązków w sposób bezpieczny i wydajny. Ponadto ma on również kilka stałych obowiązków, które można precyzyjniej określić, jako:

 • załadunek i rozładunek towarów;
 • dbałość o użytkowany sprzęt, m.in. poprzez codzienne sprawdzenie zdatności pojazdu do użytku;
 • uzupełnianie dziennika konserwacji wózka widłowego, księgi rewizyjnej oraz książki napraw;
 • prawidłowe obchodzenie się z wózkami z akumulatorem bądź butlą gazową (w tym także czynności związane z ładowaniem sprzętu lub wymianą butli).

Komu wolno obsługiwać wózek widłowy, czyli jakich dokumentów możesz wymagać od operatora

Często panuje przekonanie, że wózek widłowy może prowadzić każdy. Niektórzy mówią, że nie ma w tym nic trudniejszego niż przy jeździe samochodem osobowym. Nic bardziej mylnego. Nie każdy może od tak zacząć obsługiwać wózek widłowy, co określają przepisy. Według Rozporządzenia Ministra Gospodarki Dz. U. Nr. 70 poz. 650, par 4 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków widłowych z napędem silnikowym, jasno określono, kto może prowadzić pojazd.

Czego można wymagać od operatora wózka widłowego?

Każdy pracodawca ma obowiązek wysłać pracownika na szkolenie teoretyczne oraz praktyczne, z zakresu obsługi wózków jezdniowych. W takim razie, kto może obsługiwać wózek widłowy? Osoba, która:

 • ma ukończone 18 lat;
 • posiada predyspozycje do obsługi pojazdów jezdniowych;
 • została przeszkolona w miejscu swojego zatrudnienia przez pracodawcę lub osobę do tego wyznaczoną, bądź posiada ukończony kurs na wózki widłowe, poświadczony zdanym egzaminem UDT.

Jeśli potrzebujesz wózek widłowy z operatorem, ale brakuje Ci wykwalifikowanego personelu - nie czekaj. Wynajmij wózek widłowy z operatorem w GET-A-TRUCK - sprawdź pełną ofertę wypożyczalni: https://get-a-truck.pl/.

Bezpieczeństwo i sprawne prowadzenie pojazdów - tego możesz wymagać od operatora wózka widłowego

Statystyki wypadków na magazynach są bezlitosne - do wypadków najczęściej dochodzi z winy brawury operatorów wózka widłowego lub niesprawnego sprzętu. 

Regularne kontrole obsługiwanych wózków widłowych

Każdy pojazd, który porusza się po magazynie bądź po drodze, wymaga gruntownego przeglądu i serwisowania. Dlatego, by zapewnić bezwypadkową eksploatację wózka widłowego, ważne jest, aby każdy operator przed uruchomieniem pojazdu upewnił się, czy pojazd jest w odpowiednim stanie. 

Od operatora wózka widłowego możesz wymagać codziennego sprawdzenia, m.in.:

 • oznak nieszczelności opon;
 • sposobu działania układu kierowniczego;
 • prawidłowego działania hamulca głównego i postojowego;
 • dachu ochrony operatora i kraty ochronnej ładunku;
 • czy pojazd nie wydaje nietypowych odgłosów podczas podnoszenia lub opuszczania masztu.

Jak uniknąć wypadku związanego z wózkiem widłowym?

Najskuteczniejszym sposobem, by uniknąć wypadku z udziałem wózka widłowego jest zatrudnienie profesjonalisty, bądź wynajem wózka widłowego z wykwalifikowanym operatorem. Warto też szkolić pracowników, ponieważ dzięki temu będą lepiej prowadzić coraz to nowsze sprzęty. 

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły