Rutech - frezowanie CNC aluminiumRutech - frezowanie CNC aluminium

Artykuł Dodaj artykuł

Cięcie laserem a zadowolenie z realizacji zamówienia

Cięcie laserem metali stanowi coraz popularniejszą metodę wykorzystywaną w przemyśle, głównie przez wzgląd na dokładność i precyzje cięcia.

Cięcie laserem metali stanowi coraz popularniejszą metodę wykorzystywaną w przemyśle, głównie przez wzgląd na dokładność i precyzje cięcia. W tej nowoczesnej metodzie rolę ostrza pełni wiązka laserowa. Maszyny odpowiedzialne za proces cięcia laserem są wyposażone w system luster oraz soczewek, dzięki którym możliwe jest niezwykle szybkie uzyskanie bardzo wysokiej temperatury. Laser powoduje więc topienie metalu, które z kolei tworzy precyzyjne cięcie na jego powierzchni i zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.

Cięcie laserem a zadowolenie z realizacji zamówienia

Czym właściwe jest laser?

Laser jest urządzeniem, które emituje  trzy rodzaje promieniowania elektromagnetycznego, tj. podczerwone, ultrafioletowe bądź z zakresu światła widzialnego,  wykorzystując przy tym zjawisko emisji wymuszonej. Nazwa tego urządzenia jest akronimem anglojęzycznych słów Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, oznaczających w języku polskim: wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Promieniowanie wytwarzane przez laser jest spójne, najczęściej spolaryzowane, a także ma postać wiązki posiadającej bardzo małą rozbieżność. Warto także wspomnieć o tym, że w laserze łatwo otrzymać promieniowanie o małej szerokości linii emisyjnej, zaś w laserach impulsowych można uzyskać bardzo dużą moc w danym impulsie oraz niezwykle krótki czas trwania samego impulsu. Laser jest zatem synonimem precyzji, ponieważ dzięki niemu można zrealizować nawet najbardziej skomplikowane projety techniczne.

Jakie są główne cechy cięcia laserowego?

Aktualnie, cięcie laserowe jest najnowocześniejszym procesem technologicznym, który  wykorzystuje się do cięcia wielu różnorodnych materiałów. Ten typ obróbki powstał w zastępstwie cięcia wykonywanego mechanicznie i cechuje się pełną automatyzacją. Cięcie laserem wyróżnia się również powtarzalnością oraz zapewnia dowolność w realizowaniu niestandardowych projektów. Cięcie laserowe wykonuje się wraz z użyciem gazu tnącego, którego rolą jest przede wszystkim:

  • wydmuchiwanie odpadów powstałych na skutek cięcia,
  • zapobieganie utlenianiu się miejsca przecięcia,
  • przeciwdziałanie spalaniu się łatwopalnych materiałów,
  • przyspieszenie całego procesu cięcia,
  • wzmocnienie precyzji realizowanego działania.

Wycinanie laserowe jest więc znacznie efektywniejsze niż to mechaniczne. Jednakże, za największą zaletę tej metody uważa się fakt dotyczący tego, iż krawędzie materiały poddanego cięciu pozostają gładkie, a co z tym idzie – nie wymagają dalszej obróbki. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, firmy zajmujące się cięciem laserowym są w stanie skrócić czas realizacji zamówienia, a także zagwarantować największą precyzję i jakość wykonania.

Czy cięcie laserem jest precyzyjne?

W branży metalowej już od kilku lat powszechne jest stwierdzenie, że żadna inna metoda cięcia oraz obróbki nie równa się z laserem pod względem dokładności. Światło promieniowania laserowego może być bowiem wyjątkowo małe, niekiedy dochodzące nawet do mikrometra. Taki stan rzeczy umożliwia precyzyjne obrobienie wybranego materiału. Laser może dotrzeć do trudnodostępnych miejsc, a także jest w stanie pracować w różnych warunkach. Nowoczesne urządzenia laserowe stworzone do cięcia laserem zapewniają dodatkowo niski koszt jednostkowy wycięcia produktu oraz wysoką powtarzalność procesu. Opisywana metoda obróbki pozwala zatem na bardziej precyzyjne i szybsze realizowanie zleceń, co wpływa na szybszy termin finalizacji zamówień. Przez wzgląd na wysoką wydajność energetyczną, minimalizację odpadów i wysoką efektywność, usługa cięcia laserem jest bardzo opłacalna zarówno dla osób prywatnych, jak też firm produkcyjnych. Wykorzystanie najnowocześniejszego sprzętu umożliwia zachowanie  najwyższego poziomu bezpieczeństwa oraz realizację nawet najbardziej skomplikowanych  zleceń klientów. Wycinanie laserowe różnych materiałów pozwala zatem na wytwarzanie w pełni powtarzalnych elementów, będących odwzorowaniem otrzymanej dokumentacji technicznej i pomysłów klientów.

Komu zlecić cięcie laserem?

Podczas wyboru firmy świadczącej usługi cięcia laserowego należy uwzględnić nie tylko wykorzystywany sprzęt, ale także opinie innych klientów i renomę przedsiębiorstwa. Usługi związane z cięciem laserowym blach 2D, a także rur i profili 3D realizuje przykładowo polecana wśród klientów indywidualnych oraz biznesowych Fabryka 4x4. Do specjalności tej firmy zalicza się zwłaszcza profesjonalną obróbkę metalu, realizowaną w oparciu o indywidualne zamówienia każdego klienta. Fabryka 4x4 realizuje laserowe cięcie blach, rur i profili wedle zaleceń klientów, dbając jednocześnie o to, żeby uzyskać pożądane parametry gotowych elementów. Fabryka 4x4 oferując swoje profesjonalne usługi, dysponuje sprzętem najwyższej jakości. Firma ta świadczy kompleksowe usługi związane z obróbką metali oraz zajmuje się produkcją sprzętu off-roadowego.

Podobne artykuły