Artykuł Dodaj artykuł

Frezowanie w pięciu osiach i wytaczanie w jednym zamocowaniu

...pozwala producentom urządzeń i form wtryskowych korzystać z dużego obszaru roboczego centrum obróbczego Umill firmy EMCO Mecof

...pozwala producentom urządzeń i form wtryskowych korzystać z dużego obszaru roboczego centrum obróbczego Umill firmy EMCO Mecof

HKR Werkzeugtechnik GmbH z siedzibą w Spraitbach, producent maszyn i form wtryskowych zatrudniający obecnie 60 pracowników, wytwarza duże narzędzia do formowania wtryskowego, przeznaczone głównie dla przemysłu samochodowego. Firma wykonuje również prace kontraktowe i z tego powodu potrzebowała centrum obróbczego z dużym obszarem roboczym, umożliwiającego ekonomiczną i niezawodną obróbkę przede wszystkim ciężkich, nieporęcznych elementów.

Umill 1500 - Nowe, kompaktowe 5-osiowe centrum obróbcze

Umill 1500 - Nowe, kompaktowe 5-osiowe centrum obróbcze

Jak wyjaśnia Rolf Schürle (jeden z dwóch dyrektorów zarządzających), celem inwestycji było zapewnienie krótszych cykli pracy, większej elastyczności i częstszego prowadzenia prac bez udziału operatora. Jest to jedyny sposób, aby pozostać konkurencyjnym - w szczególności, gdy wykonuje się prace kontraktowe w kosztownej lokalizacji, dodaje Schürle.

Ponieważ wcześniejsze doświadczenia HKR z centrami EMCO Mecof były bardzo pozytywne, firma postawiła na centrum frezarskie  z możliwością wytaczania Umill 1800.  Dyrektorzy zarządzający - Rolf Schürle i Wilhelm Hölldampf podkreślają, że o wyborze zadecydowały przede wszystkim oferowane właściwości techniczne i bardzo atrakcyjny stosunek ceny do możliwości.

Asortyment produktów Umill obejmuje warianty centrów o obszarach roboczych 1800 x 2150 x 1250 mm lub 1500 x 1500 x 1100 mm. Stół obrotowy NC o nośności do 10.000 kg oraz głowica wrzeciona frezującego z płynną regulacją skrętu, umożliwiają precyzyjną realizację kompletnej obróbki poprzez wytaczanie, frezowanie, wiercenie i gwintowanie.

Centrum Umill 1800 z przejazdami w osiach 1800 x 2150 x 1250 mm

Centrum Umill 1800 z przejazdami w osiach 1800 x 2150 x 1250 mm

Modułowa konstrukcja pozwala użytkownikom wybrać odpowiedni wariant.W zależności od potrzeb może to być głównie obróbka zgrubna lub głównie wykańczająca.  Elektrowrzeciona dostępne są w typoszeregu do 45kW, przy wartości momentu obrotowego do 300 Nm i prędkości 12.000 obr/min.  Kinematyka głowicy frezującej z osią obrotową o nachyleniu 45° okazała się jedną z największych zalet decydujących o wyborze centrum EMCO. Umożliwia ona wykonanie podcięcia do 15° i z użyciem stołu obrotowego napędzanego silnikiem momentowym, pozwala wytaczać, frezować i wiercićz pięciu stron elementy o wysokości do 1250 mm i średnicy do 2500 mm oraz obrabiać je w pięciu osiach symultanicznie.

Aby można było prowadzić obróbkę, zwłaszcza złożonych elementów, przy niewielkim udziale operatora, 5-osiowe centra frezarsko-wytaczarskie mogą być wyposażone w różne modułowe magazyny narzędzi montowane na zewnątrz, mogące pomieścić  do 203 oprawek. W przypadku wydłużenia okresu pracy bez nadzoru centra Umill można dodatkowo wyposażyć w systemy wymiany palet.

Pozwala to użytkownikom wydajnie korzystać z bezobsługowych zmian i obrabiać ekonomicznie duże, skomplikowane elementy do produkcji korpusów i form, a także elementów konstrukcyjnych.

Jednocześnie użytkownicy mogą polegać na precyzyjnej obróbce, ponieważ dzięki analizie MES (metody elementów skończonych) kompaktowa, stalowy odlew podstawy maszyny charakteryzuje się wyjątkową stabilnością i sztywnością własną. Systemy pomiaru bezpośredniego we wszystkich osiach i kompensacja temperatury w osi Z zapewniają optymalną dokładność ścieżki. Zintegrowane systemy pomiarowe i diagnostyczne stale monitorują całą kinematykę maszyny pod kątem drgań i zapobiegania kolizji. Zapewnia to ograniczoną do minimum ilość przestojów i maksymalną dyspozycyjność maszyny.

Jednoczesna obróbka w pięciu osiach formy wtryskowej w firmie HKR.

Jednoczesna obróbka w pięciu osiach formy wtryskowej w firmie HKR

5-osiowe centra frezujące i wytaczarskie zostały wyposażone w sterownik Heidenhain iTNC 640 CNC, przystosowany specjalnie do produkcji korpusów i form. W połączeniu z systemem CAD/CAM 3D -opracowanym przez Tebis - można  za pomocą interfejsu graficznego szybko i niezawodnie programować procesy 3, 3 + 2 i 5-osiowe. Oprogramowanie zawiera maszynę wirtualną pozwalającą testować kolizje i optymalizować ścieżki narzędzi. Gwarantuje to maksymalną elastyczność i niezawodność procesu podczas produkcji poszczególnych części. Opcjonalnie dostępny sterownik CNC Sinumerik 840D oferuje porównywalne korzyści z powiązanymi modułami oprogramowania Shopmill i Shopturn.

Oprócz charakterystyki technicznej dla producenta narzędzi i form HKR decydujące znaczenie miała obecność w Niemczech oddziału firmy EMCO, co gwarantowało szybki i niezawodny, a zarazem dostępny serwis dla maszyn.

Dzięki stałemu rozszerzaniu portfolio obrabiarek firmy produkcyjne mogą korzystać z szerokiej gamy centrów wytaczarskich i obróbkowych austriackiej firmy EMCO. W przypadku aplikacji frezarskich dostępne są produkty w zakresie od 3-osiowych obrabiarek CNC z małym obszarem roboczym, do najwyższej klasy 5-osiowych maszyn do kompletnej obróbki dużych i ciężkich komponentów przestrzennych, jak również obrotowo symetrycznych.

Podobne artykuły